Menu

edithflavors

„Gdy żona dobrze gotuje, drogę do serca męża znajduje”( A. Fredro)

Obierki

edithflavors

DSC01629

 

Obierki, obierki, obierki.... Jak to jest z tymi obierkami i resztkami warzyw? Z problemem marnowania jedzenia walczę od dawna. Czasem nakupię na zapas za dużo rzeczy, które potem muszą wylądować w koszu na śmieci, bo się przeterminowały, dlatego tutaj dobrym sposobem jest przegląd lodówki raz na jakiś czas i wyciągnięcie na przód produktów z najkrótszą datą ważności. Chleb można ususzyć, zrobić z niego bułkę tartą, albo po porostu z nieco czerstwego zrobić "chleb w jaku", czy "tosty francuskie". A co z warzywami? Przecież to co najlepsze jest w obierkach. Łodygi natki pietruszki już od dawna lądują u mnie w rosole, nadają mu świetny smak. To samo z łodygami kopru w zupach. Aktualnie po umyciu i obraniu warzyw obierki i ich resztki lądują w szczelnym pojemniku. Gdy nazbiera się ich trochę, robię z nich bulion. Bulion sam w sobie nie jest wyśmienity, zależy też z jakich resztek go przygotowuję. Raz wychodzi smaczniejszy, a raz mniej, natomiast jako baza pod zupy nadaje się świetnie i smakuje super. Mam wiele pomysłów na wykorzystanie go - zupy, sosy, gotowanie w nim ryżu lub kaszy, zalanie nim kaszy kuskus, ugotowanie w nim warzyw, natomiast zawsze ląduje w zupach - kremach. Za każdym razem są to inne proporcje róźnych obierek. Wrzucam je do garnka i zalewam woda, tak by je przykryła, czasem nawet tej wody daję mniej, żeby wyszedł bardziej esencjonalny. Gotuję go około dwóch godzin pod przykryciem, na małej mocy palnika. Po ugotowaniu, przecedzam i wlewam gorący do słoików. Słoiki odwracam do góry dnem, nie pasteryzuję. Przechowuję w lodówce do trzech tygodni. Można mrozić. Wychodzi go od jednego litra do mniej więcej trzech. To takie moje ostatnie wyciśnięcie z warzyw tego co najlepsze. Zapraszam do pooglądania zdjęć i przeczytania opisów z czego są poszczególne buliony.

 

 

 

Bulion nr 1 - wykorzystałam w dwóch zupach - kremach (krem z ziemniaków i czosnku, krem z marchewki, ziemniaków i curry)

Składniki : obierki i resztki z marchewki, pietruszki, selera, kapusty plus sól, pieprz, lubczyk suszony, ziele angielskie i liście laurowe, całość zalana wodą.

 

 

DSC01636

 

 

Bulion nr 2 - zrobiłam z niego krem z selera i jarmużu.

Składniki : obierki i resztki z marchewki, ogórka, papryki ( z nasionami), czosnku, sałaty masłowej, łodyg z natki pietruszki i kopru, szczypiorku, cytryny plus kawałek słoniny, sól, pieprz, ziele angielskie, liście laurowe, całość zalana wodą.

 

 

 

DSC01921

 

 

 

Bulion nr 3 - ostry, czeka na wykorzystanie.

Składniki : obierki i resztki z marchewki, selera, pietruszki, cebuli, czosnku, jalapeno i czerwonej papryki (z nasionami), ogórka, pomidora, cytryny, szczypiorku, łodyg kopru i bazylii plus sól, biały pieprz, suszony czosnek niedźwiedzi, ziele angielskie, liście laurowe, całość zalana wodą.

 

DSC02014

 

 Bulion nr 2 i nr 3 :

 

DSC02015

 

 

 

Bulion nr 4 - razem z bulionem nr 2 wykorzystałam jako bazę do zupy jarzynowej, reszta czeka na wykorzystanie.

Składniki : obierki i resztki z szpinaku, rzodkiewki, liści rzodkiewki, szczypiorku, cebuli, czosnku, ogórka, młodej kapusty plus sól, pieprz, ziarna kminku, liście laurowe, ziele angielskie, całość zalana wodą.

 

DSC02026

 

DSC02043

 

 DSC02054

© edithflavors
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci